307112440 8063399813733921 5478852340714203271 n

      W dniach 5-16 września w naszym mieście odbył się 28. Ogólnopolski Plener Malarski. Od początku jego istnienia, niezmiennie kuratorem artystycznym całego wydarzenia była wspaniała, gorzowska malarka- Anna Szymanek. Artyści malarze z całej Polski przez blisko dwa tygodnie mieszkali w placówce wielofunkcyjnej w Dębnie oraz Dębnowskim Ośrodku Kultury zwiedzając naszą gminę, chłonąć energię miasta i tworząc swoje dzieła w pokojach oraz w plenerze. Każdy z nich zostawił po jednym obrazie w trwałej kolekcji DOK-u tak by już zawsze dzieła te mogły cieszyć oczy mieszkańców i być częścią naszej bogatej kolekcji współczesnego malarstwa polskiego.

W ramach poznawania atrakcji gminy Dębno artyści zwiedzili Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz w Suchlicy gdzie uczyli się tworzyć świece z wosku, dowiedzieli się wielu nowych rzeczy            o właściwościach pszczelich produktów, poznawali nowe rodzaje miodów a także mieli okazję spędzić chwilę w zdrowych domkach apiterapii. W czwartek, 15 września odbył się wernisaż roboczej wystawy poplenerowej – to właśnie wtedy mieszkańcy Dębna mogli po raz pierwszy zobaczyć namalowane przez artystów obrazy. Były przemówienia, upominki, słowa zachwytu nad pięknymi pracami i akcent muzyczny w postaci przepięknego występu młodej, utalentowanej, dębnowskiej wokalistki, Joanny Wojciechowskiej. Swój portret, namalowany przez Telemacha Pilitsidisa, uczestnika ubiegłorocznego pleneru otrzymał Burmistrz Dębna Pan Grzegorz Kulbicki. Obraz wręczyła Roma Pilitsidis, żona głogowskiego artysty, który niestety nie doczekał tej podniosłej chwili…

      Dziękujemy wszystkim artystom, którzy zdecydowali się przyjechać do nas  by właśnie tutaj tworzyć na płótnie obrazy przesycone pięknem i wrażliwością, której dotknąć mogą tylko nieliczni.

 W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas:

- Anna Szymanek – Gorzów Wielkopolski

- Beata Anna Topolińska – Warszawa

- Roma Pilitsidis – Głogów

- Ałła Trofimenkova- Hermann - Łagów

- Liwia Litecka – Zielona Góra

- Juliusz Marweg – Piotrków Trybunalski

- Stanisław Jan Czarnecki – Sulechów

- Włodzimierz Browiński – Dębno

Efekty Ich pracy możecie Państwo podziwiać do końca listopada w sali widowiskowej Dębnowskiego Ośrodka Kultury!